środa, 16 stycznia 2013

Moja grządka …czyli gry i zabawy podwórkowe
Za oknami zima i śnieżno  a mnie wzięło na wspominki z lata.
Pisałam w letnich postach jak to byłam z dziećmi w Muzeum PRL-u. Tam też  raz w tygodniu dla dzieci zorganizowane były tak zwane gry podwórkowe .Chłopek , klasy , kolarze , skakanie na  gumie , dwa ognie  i takie tam różne zabawy  o których dzisiaj mało kto już pamięta. Zastanawiałam się  czy  chłopcy wychowani na klockach lego   będą zainteresowani takimi zabawami .A to jak byli przeszło moje najśmielsze oczekiwania.


 Bawili się przednio .Duch rywalizacji tak mocno w nich rozgorzał ,że emocje nie opadły nawet w drodze powrotnej do domu.
.A mnie przypomniało  się jak to  „ za  moich  czasów” : kreda, gumka, skakanka  i kawałek szkiełka  „ na aniołki „ – to były skarby które mieściły się w jednym pudełku  a  ile dawały radości i uśmiechu .I faktycznie wszystkie dzieciaki z bloku łączyło jedno … a było to   podwórko .
                                                                        Ewa

14 komentarzy:

 1. racja!!
  a teraz to co łączy dzieci to niestety fb ;)
  a szkoda...
  trzeba wracac do korzeni ;p hihi

  OdpowiedzUsuń
 2. Super zabawy! Ja może nie byłam typowo podwórkowym dzieckiem, ale tez dużo czasu tam spędzałam i było super. A teraz dzieci siedzą przed komputerami, a czasami strach wypuścić same na dwór, bo są porwania, jakieś inne cholerstwa, normalnie strach się bać. Co to się dzieje?

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas się chodziło ( i chodzi:) na pole - nie mylić z tym ornym ;). Zabawy pamiętam bardzo dobrze a zwłaszcza skakanie przez gumę, jak tylko było można, to od rana do wieczora i zabawę w chowanego . Dobrze, że dzieciakom ery klocków lego i komputerów takie gry i zabawy się spodobały:) Pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
 4. Aby wróciły te zabawy,może my sami musimy je pokazać naszym dzieciakom, a przy okazji powspominać stare dobre czasy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie wspominam zabawy z dzieciństwa. Teraz co roku latem patrzę na to samo podwórko, na którym obrywałam czereśnie i gruszki z gałęzi, na którym wybijaliśmy sąsiadom szyby w oknach grając w palanta i uderza mnie jedno- totalna pustka. Ja rozumiem, że świat jest pełen zwyrodnialców i strach dziecko puścić samo na dwór, ale bez przesady. Mama czy babcia nie może wyjść na balkon i popilnować ze dwie godzinki? Przerażające. A mi samo wspomnienie daje tyyyyle radości. Moje dzieci będą grały w gumę i klasy, o! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. och zgadzam sie teraz to dzieci nie wiedza jak sie bawic u mojej małej w szkole jakies smieszne te zabawy sa ... a dawniej trzepak , klasa , guma i najwieksza frajde to sprawiało chociaz małym ostatnio kupiłam gume i bedziemy skakać jak tylko rmeont sie skończy ehehe ... pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia i bardzo fajny czas dzieciństwa: guma, skakanka, gra w klasy, państwa miasta, budowanie szałasu, obowiązkowo gra w kapsle z chłopakami w piaskownicy:) Ja trochę próbuje mojemu dziecku pokazać jak wyglądało moje dzieciństwo i nie zamieniłabym na dzisiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś to przez te konsole dzieci tracą wyobraźnię i kreatywność ;(

  OdpowiedzUsuń
 9. A w klipę grałaś kiedyś, Ewciu? :)))) Albo w cymbergaja? :)))
  Zdrowia życzę!

  OdpowiedzUsuń
 10. A wiesz, że mi czasem tak strasznie brakuje tych czasów ? Beztroski, tych wszystkich zabaw, które wyzwalały kreatywność i zabawek, które nie potrzebowały baterii. Największym zmartwieniem było, czy mogę zostać na dworze "jeszcze pięć minut" i czy się lubię z koleżankami. Ach, to były czasy !

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja pamiętam jak grałam w gumę i klasy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj tak, fajne czasy. Gra w palanta też była zacięta. Sukienki ze wstążek i innych skrawków szyte ręcznie dla lalek... wspomnienia

  OdpowiedzUsuń
 13. Tęsknie za tymi zabawami , a jeszcze bardziej za koleżankami z podwórka :(
  To były czasy świat należał do nas :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Taaaaaa...a teraz łączy Skype i Minecraft, załamka po prostu! Co tu robić?

  OdpowiedzUsuń

...Dobrzy przyjaciele muszą sobie wszystko mówić nawet jeśli nie jest to przyjemne....:-)

Print Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...