poniedziałek, 30 września 2013

Jak odszyć lamówką podkładki..czyli jak ja to robię.

O tym jak samemu zrobić sobie kilometry  lamówki  do odszycia pisałam w poprzednim poście – teraz przyszła pora,  aby pokazać jego zastosowanie. I do tego posłuży nam podkładka.

W jednym z boków podkładki przy pomocy szpilki wyznaczamy jego  środek
Zaczynamy wszywanie lamówki   w znacznej odległości  poniżej wyznaczonego środka
 

Z jakiego sposobu korzystam odszywając  rogi pokazywałam dokładnie przy okazji obszywania kołderki – zapraszam tutaj
 
Kiedy mamy  obszyte lamówką  trzy strony naszej podkładki i zbliżamy się do boku w którym  rozpoczynaliśmy jej wszycie,  po zaszyciu ostatniego  rogu , przerywamy  wszywanie .Im większą pozostawiamy przestrzeń otwartą tym lepiej , a dlaczego wytłumaczę w dalszej części.W ten sposób jeden bok mamy z częściowo doszytą  lamówką 
Teraz musimy przystąpić do wyznaczania końcowych  fragmentów początku i końca naszej  lamówki.
Jeden koniec skosu przykładamy do boku  i wyznaczamy za pomocą szpilki jego koniec , pokrywa się on nam dokładnie z miejscem wyznaczenia    środka naszego bokuPodobnie postępujemy z drugą częścią  lamówki

  

Teraz za pomocą kredy  po prawych stronach    w miejscu szpilek wyznaczamy linie proste .


 Następnie  łączymy oba końce  lamówki  przykładając je do siebie prawymi stronamiA przykładamy je tak ,  aby   brzeg jednego  paska  pokrywał się nam  z narysowaną linią  końcową drugiego  paskaTeraz nie pozostaje nam nic innego jak narysowanie przekątnej    która będzie to linią  łącząca oba  paski pod kątem 45 stopni .


Aby przeszyć    linię  w miarę swobodnie potrzebna jest  nam jak największa wolna przestrzeń . stąd początkowe i końcowe doszycie lamówki  na tym boku powinno być ja najmniejsze.Kiedy przeszycie mamy gotowe nie pozostaje nam nic innego jak obciąć nadmiar materiału :


 I rozprasować delikatnie środkowy szew

I po ponownym złożeniu skosu na  pół możemy dalej  kontynuować  wszywanie lamówki  , na ostatnim boku jaki nam pozostał. Takie zamknięcie  po skosie lamówki jest delikatne i prawie niewidoczne .


Przed nami końcowy etap  , czyli odszycie. Różne są szkoły odszycia .Ja , ponieważ odszycie najczęściej  robię maszynowo nie ręcznie ,  wszywam  lamówkę  od lewej strony a stębnowanie wykonuję po prawej. Jeżeli jednak przydarzy mi się  zrobić wykończenie ręczne  ściegiem krytym to wszywam lamówkę po prawej stronie a  podszywam po lewej.


I na tym byłby koniec  kursiku robienia i wszywania lamówki krojonej z pasków poziomych, gdyby nie pytanie Iwonki w poprzednim poście. Dlaczego łączyć tak a nie inaczej. Jeśli mój aparat zechce ze mną współpracować to pokażę na czym polega różnica w łączeniach  lamówki  na prosto i pod kątem.
                                                                             
                                                                            Ewa

19 komentarzy:

 1. Super kursik. Pozdrawiam. Jola

  OdpowiedzUsuń
 2. No widzisz, gdyby nie Ty, wciąz bym łączyła po prostej:)))))))
  Ogromne buziaki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. I wszystko proste! Teraz tylko praktyka, która często nie chce pokrywać się z posiadaną wiedzą!

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny sposób, widziałam taki na youtube,
  a mogłabyś pokazać (na zdjęciu) lamówkę z prawej i lewej strony, już na gotowo, chciałabym porównac ze swoim :)
  możes mi wysłać na email :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wygląda odszycie po prawej stronie widać na pierwszym zdjęciu, natomiast jak wygląda odszycie po lewej stronie obfotografuję przy okazji szycia kolejnych podkładek i pokażę

   Usuń
  2. a no fajtycznie widać, zawsze myślalam że ta strona gdzie szyje się po lamówce jest z lewej strony i własnie się dziwiłam, bo ta strona bardziej mi się podoba
   mi lamówka coraz lepiej wychodzi ale twojego sposobu jeszcze nie próbowałam, ostatnio szyłam rękawice kuchenne z lamówką i stwierdziałam że ten sposób będzie tu nie przydatny

   Usuń
 5. Uff.... ależ się kobieto napracowałaś - ale warto było, bo lekcja wytłumaczona świetnie :)
  Pozdrawiam Marta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super Ewko :-) Ja już chyba nawet "czuję" jaka różnica byłaby w lamówce połączonej na prosto ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Super :) Akurat niedługo się zabieram za szycie podkładek, Twój post mi w tym pomoże :) Zapraszam również do mnie :) http://vaylebyme.blogspot.com/ Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam Twoje kursiki Ewuniu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To chyba jeszcze nie dla mnie, nie ten poziom ale za jakiś czas przyda się podszkolić.Ewa pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. dzięki Ci wielkie za takie kursy :)
  proste rzeczy jeszcze mi jakoś wychodzą, ale wykładam się na wykończeniówkach - dzięki Tobie mam jakieś szanse :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ach przesliczne pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 12. Bezcenne wskazówki, dziękuję za odwiedziny u mnie i dołączenie do grona obserwatorów :-) to dla mnie bardzo miłe! pozdrawiam serdecznie Magda

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny kursik ! Ale dla mnie to trochę trudne. Chyba bym musiała na jakiś stacjonarny kurs się wybrać...wtedy pod okiem instruktora wszystko się uda !!! Niemniej jednak dziękuję i obiecuję, że będę próbować :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Kursik bardzo przydatny, mam nadzieję, że uda mi się w niedalekiej przyszłości z niego skorzystać - w każdym bądź razie, takie są moje plany. Pozdrawiam cieplutko, Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 15. Znakomity kursik! Wszystko pięknie objaśnione i jak tak sobie patrzę to wydaje mi się że chyba dam radę... zresztą jak fachowiec znakomity to wyjaśnił i przedłożył to wyjść musi! Pozdrawiam ciepluchno :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jesteś skarbem, że dzielisz się swoją wiedzą i umiejętnościami. Ewa

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie byłam miłośniczką podkładek materiałowych, ale to chyba dlatego, że rzadko takie podkładki są wykonane i wykończone tak jak Twoje!! Naprawdę świetna robota! Prezentują się fantastycznie!

  OdpowiedzUsuń

...Dobrzy przyjaciele muszą sobie wszystko mówić nawet jeśli nie jest to przyjemne....:-)

Print Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...