środa, 30 kwietnia 2014

Jak zamocować suwak do zamka…czyli jak ja to robię.


Ponieważ moja  ukochana radosna twórczość  została chwilowo zawieszona ,  a ja nie chciałabym całkowicie zamilknąć, postanowiłam że  podzielę się z Wami chociaż małym kursikiem. Dzisiaj temat zamka,  a właściwie jego skracanie  .Jak ponownie zamontować suwak w skracanym zamku? 

Ja to robię  tak.

Zamek zamknięty  przycinamy do odpowiedniej długości, pozostawiając suwak w odciętej niepotrzebnej części- czyli po prawej stronie zamka.Całą operacje  przycinania taśmy przeprowadzamy na zamkniętym zamku.Lewa część zamka pozostaje zasunięta  i przycięta na prosto- tak jak to widać na zdjęciu poniżej.
Sam suwak natomiast  przed ponownym zamontowaniem ustawiamy dokładnie  w  takiej pozycji   jak to za pomocą mojej małej pomocnicy pokazałam na zdjęciu poniżej. Uchwyt ustawiony jest dokładnie pionowo
Tak ustawiony suwak wsuwamy do zamkniętej taśmy  na spiralę  , aż do momentu kiedy napotkamy na opór.Po czym chwytamy taśmę  jednocześnie dwoma  dłońmi. Ja niestety ograniczona technicznie brakiem jeszcze jednej ręki pokazałam na pojedynczych zdjęciach  układ palców na taśmie zamka.


Lewą ręką a właściwie kciukiem i  palcem wskazującym  chwytamy za taśmę


natomiast  kciukiem prawej chwytamy za taśmę a palcem wskazującym   dociskamy suwak na spiraleCała  sekundowa operacja  wsadzania suwaka polega na tym, żeby jednocześnie  szybkim ruchem za pomocą kciuków rozsuwać  taśmę na boki,  a  w tym samym czasie palcem wskazującym  dociskać suwak na  spirale zamka.Kiedy usłyszymy charakterystyczny dźwięk rozsuwanej spirali  oznacza to ,że nasz  dociskany suwak  został  osadzony na spirali  i zamek działa poprawnie.

Gotowe.Jeśli chodzi o zamocowania końcówek .To w przypadku  dolnej części zamka za pomocą stębnówki robimy lekkie zamocowanie i mamy po sprawie.Troszkę gorzej wygląda  sprawa z przednią częścią zamka .Jeżeli mamy możliwość wszycia zamka  z zamkniętą  tą częścią  ( tak jak w przypadku kosmetyczek lub toreb ) to robimy zamocowanie na stębnówce. Jeśli  natomiast potrzebujemy zamek otwarty,  to nie pozostaje nam nic innego jak zachować ostrożność po wszyciu zamka przy jego zasuwaniu. Bez zamocowania suwak czasem stosuje nam psikusa  w  stylu „ leć Adaś leć…” i  niestety  całe wszywanie musimy zacząć od nowa po uprzednim wypruciu już wszytego zamka.Kilka wprawek w ćwiczeniu i nowa jakże  przydatna umiejętność w krawiectwie jest w zasięgu naszych umiejętności. Tą umiejętność możemy też wykorzystać w przypadku  wykorzystania do szycia  taśm zamków z metra .Ostatnimi czasy nie tylko hurtownie,  ale i pasmanterie oferują w sprzedaży   takie  taśmy i suwaki osobno. Przy wszywaniu długich zamków takie taśmy to niemalże konieczność.15 minut roboty  i   mamy całkiem sporą  ilość  zamków  do  wszycia .To  ja  zmykam  poduszki  czekają na swoje  zamki .
                                                                            

                                                                                                Ewa ……

17 komentarzy:

 1. Przypadkiem tu trafiłam i od razu na bardzo przydatny kursik. Dziękuję. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj Ewa,ja to kiedys prze półgodziny ćwiczyła i .........nici z tego,straciłam cierpliwość. Dopiero za którymś razem się udało,ale ile napsioczyłam przy tym.Kursik fajny i porzejrzystay,jak czytam i patrze na obrazki,to wydaje sie to hyć proste. Znów będe próbować bo zamki z metra do poduszek mam wszyć.Może tym razem pójdzie łatwiej????/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danusiu moje początki tez nie były łatwe i przyjemne, ale ze względu na okoliczności musiałam "naumieć się " dość szybko.Dasz rade ...prześlij wiadomość jak poszło :-)

   Usuń
 3. świetny post Ewuś! Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały kursik! Ja mam jeszcze pytanie, gdzie kupujesz zamek, że się tak wyrażę z metra i te suwaczki osobno?
  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten ogromny zwój taśmy kupiony był w hurtowni, ale wiem że i w tej chwili pasmanterie sprzedają taśmy na metry i suwaki osobno.

   Usuń
 5. Kolejny fajny kursik.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po Twoim kursie wszystko staje się jasne. Nigdy nie wiadomo kiedy taka umiejętność może się przydać. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kursik u Ciebie Ewus jak zawsze bardzo przydatny i zrozumiany mysle dla kazdego :):) Dziekuje :):) Pozdrawiam Cie Serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. mam pytanie, czy ma znaczenie z której strony zakłada się zamek na taśmę? Jeśli tak to jak sprawdzić z której?

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny kursik. Już parę razy zastanawiałam się jak działają takie taśmy suwakowe i jak się je uzbraja w suwadła. Musze spróbować, bo często potrzebuję długich zamków błyskawicznych. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. może i mnie się uda. trzymaj kciuki ;)

  OdpowiedzUsuń

...Dobrzy przyjaciele muszą sobie wszystko mówić nawet jeśli nie jest to przyjemne....:-)

Print Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...